Bányászok egészségkárosodási járadéka
Kapcsolódó nyomtatványok (1)
Jogszabályok
Ki jogosult a bányászok egészségkárosodási járadékára?
A bányászok egészségkárosodási járadéka olyan rendszeres pénzellátás, amely föld alatt végzett bányászati tevékenységgel összefüggésben keletkezett egészségkárosodás esetén állapítható meg az alábbiakban részletezett jogosultsági feltételek teljesülése esetén.
Aki korábban egészségkárosodása miatt a bányászokat megillető keresetkiegészítésben részesült, akkor jogosult bányászok egészségkárosodási járadékára, ha
- egészségkárosodása legalább 29 százalékos mértékű, és
- öregségi nyugellátásra nem jogosult, és
- nem részesül rendszeres pénzellátásban, keresetkiegészítésben, átmeneti keresetkiegészítésben, jövedelem-kiegészítésben, átmeneti jövedelem-kiegészítésben, és
- a járadék megállapításakor keresőtevékenységet nem folytat.
Aki 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, majd 2012. január 1-jétől megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiba átfordult ellátásban részesült, akkor igényelheti a bányászok egészségkárosodási járadékát, ha
- bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetnél legalább 10 évet földalatti munkakörben töltött el,
- bányászati szolgálata során, vagy azt követően, de a bányászati tevékenysége következtében 29 százalékos mértékű egészségkárosodást szenvedett,
- öregségi nyugellátásra nem jogosult,
- nem részesül rendszeres pénzellátásban, keresetkiegészítésben, átmeneti keresetkiegészítésben, jövedelemkiegészítésben, átmeneti jövedelemkiegészítésben.
Hogyan kell igényelni a bányászok egészségkárosodási járadékát?
A bányászok egészségkárosodási járadékát a kérelmező lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervként eljáró kormányhivataltól, az „Bányászok egészségkárosodási járadéka iránti igény” nyomtatványon kell igényelni.
A járadék iránti igényt személyesen, postán és elektronikusan is be lehet nyújtani.
Személyesen a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes fővárosi, vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatán lehet benyújtani.
Postán történő benyújtás esetén a borítékra a címzett kormányhivatal nevét és a 1916 Budapest egységes postacímet kell ráírni.
Elektronikusan az elektronikus azonosítással rendelkező személyek a www.magyarorszag.hu honlapon a Nyugdíj” > „Ellátások igénylése” pontban elérhető „Bányászok egészségkárosodási járadéka iránti igény” nyomtatványon nyújthatják be a járadék megállapítása iránti igényüket.
A kormányhivatalok elérhetőségei a kormanyhivatalok.hu weboldalon találhatóak.
Mit kell mellékelni az igényhez?
Az első személyi kör esetében felsorolt jogosultsági feltételek szerinti igényérvényesítés esetén:
Ha rendelkezésre áll, akkor a kérelemhez csatolni kell az egészségkárosodás mértékének igazolására az orvosszakértői szerv hatályos határozatát, szakhatósági állásfoglalását.
Ennek hiányában csatolni kell a háziorvosi beutalót, amely az egészségi állapotra, gyógykezelésre vonatkozó összefoglaló adatokat tartalmazza és a munkaképességváltozás véleményezése céljából került kiállításra.
A gyógykezelést és aktuális állapotot bemutató kezelőorvosi véleményt, kórházi zárójelentést, szakorvosi leleteket, egyéb orvosi iratokat csak akkor kell csatolni, ha az iratok elérése az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT-ben) korlátozott, vagy azok az EESZT-ben nem találhatók meg.
Ebben az esetben az egészségkárosodási járadék iránti igényt annak a keresőtevékenységnek az időtartama alatt, vagy annak megszűnésétől számított 24 hónapon belül lehet érvényesíteni, amelynek időtartama alatt a keresetkiegészítést, átmeneti keresetkiegészítést számára folyósították.
A 24 hónapos határidőbe nem számít bele
- a keresőtevékenység megszűnését követően járó baleseti táppénz folyósításának időtartama, valamint
- a munkanélküliség esetére járó ellátások folyósításának időtartama.
A második személyi kör esetében felsorolt jogosultsági feltételek szerinti igényérvényesítés esetén kötelező csatolni:
- a háziorvosi beutalót, amely egészségi állapotára, gyógykezelésére vonatkozó összefoglaló adatokat tartalmazza és a munkaképesség-változás véleményezése céljából került kiállításra.
- a bányászati jogviszony megszűnésekor kapott kedvezményre jogosító igazolást,
- a jogosultságot igazoló egyéb, rendelkezésre álló dokumentumokat.
A gyógykezelést és aktuális állapotot bemutató kezelőorvosi véleményt, továbbá kórházi zárójelentést, szakorvosi leleteket, egyéb orvosi iratokat csak akkor kell csatolni, ha az iratok elérése az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT-ben) korlátozott, vagy azok az EESZT-ben nem találhatók meg
Ez utóbbi esetben a járadék iránti kérelmet az alábbiak szerint lehet benyújtani:
- ha az egészségi állapotra vonatkozó komplex felülvizsgálatot elvégezték, a felülvizsgálat során hozott döntés véglegessé válásától számított 24 hónapon belül, mely határidő elmulasztása jogvesztő,
- ha az egészségi állapotra vonatkozó komplex felülvizsgálatra nem került sor, időbeli korlátozás nélkül igényelhető a járadék.
Szükség van-e személyes orvosi vizsgálatra a járadék megállapításához?
Abban az esetben kerülhet sor személyes vizsgálatra, ha a becsatolt és az EESZT-ben rendelkezésre álló orvosi iratok alapján az igénylő egészségügyi állapota nem ítélhető meg. Ebben az esetben az orvosszakértői szerv idéz a személyes vizsgálatra.
A vizsgálaton való megjelenés kötelező, ezért ha a személyes vizsgálaton az igénylő önhibájából nem jelenik meg, az az igénybejelentés visszavonásának minősül.
Mennyi idő alatt állapítják meg a bányászok egészségkárosodási járadékát?
Az ügyintézési határidő
- 35 munkanap, ha az eljárásban az igénylő egészségkárosodásának mértékét szakkérdésként vizsgálni kell,
- 17 munkanap, ha az eljárásban az igénylő egészségkárosodásának mértékét nem kell megvizsgálni.
A megállapított ellátást a döntés kiadását követő 10 munkanapon belül a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósítja.
Mikortól állapítható meg a bányászok egészségkárosodási járadéka?
A bányászok egészségkárosodási járadékát fő szabály szerint legkorábban a kérelem benyújtásának napjától lehet megállapítani, visszamenőleges megállapításra nincs lehetőség.
Speciális szabály vonatkozik arra az esetre, ha a kérelmező megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesült, mivel a járadék ebben az esetben az ellátás megszüntetésének napját követő naptól állapítható meg.
Milyen összegű a bányászok egészségkárosodási járadéka?
Az első esetben a bányászok egészségkárosodási járadékának összege megegyezik a korábban megállapított keresetkiegészítés vagy átmeneti kiegészítés összegével, azzal, hogy ez az összeg nem lehet magasabb a szociális vetítési alap összege háromszorosának a nyugellátások 2013. január havi emelésének mértékével megemelt összegénél, azaz 89.950 forintnál.
A második esetben a bányászok egészségkárosodási járadékának összege megegyezik folyósított megváltozott munkaképességű személyek ellátásának összegével az alábbiak szerint:
- ha a komplex felülvizsgálatot elvégezték a felülvizsgálatot megelőző hónapra járó összeg,
- ha a komplex felülvizsgálatra nem kerül sor, az ellátás megszüntetését megelőző hónapra járó összeg.
Ez utóbbi esetben a járadékot a megváltozott munkaképességű személyek ellátása megszüntetésének napját követő naptól lehet megállapítani.
Ha a bányászok egészségkárosodási járadékában részesülő személy, az ideiglenes özvegyi nyugdíj kivételével, özvegyi nyugdíjra is jogosult, a bányászok egészségkárosodási járadékának csökkentett összegére jogosult.
Fő szabály szerint ebben az esetben a részére folyósított járadék 50%-a illeti meg, de ha az özvegyi nyugdíj és a járadék együttes összege nem éri el a járadék teljes összegét, akkor az özvegyi nyugdíj és a járadék 100%-os összege közötti különbözet is megilleti.
A csökkentés mértékének meghatározása során a szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szóló közösségi rendeletek és a szociális biztonsági tárgyú nemzetközi egyezmények hatálya alá tartozó államból származó özvegyi nyugdíjnak megfelelő ellátás is figyelembe vételre kerül.
Mit kell tenni, ha az igénylő nem ért egyet a határozattal?
Fellebbezésre nincs lehetőség. Ha a határozat jogszabálysértő, akkor ellene 30 napon belül kereset benyújtásával lehet kérni, hogy vizsgálja felül a lakóhely szerint illetékes közigazgatási kollégiummal működő törvényszék.
A keresetlevelet illetékmentesen a döntést hozó nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél kell benyújtani, vagy ajánlott küldeményként postára adni.
A kereset elektronikus azonosítást követően elektronikusan is előterjeszthető a https://epapir.gov.hu felületen. A belépést követően a „Jogorvoslat” témacsoportban a „Közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása.” ügytípust kell kiválasztani.
A kérelmező lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervként eljáró kormányhivatalnál.
Időpontot az online időpontfoglaló menüpontban lehet foglalni.
A borítékon a kérelmező lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevét kell címzettként feltüntetni.
A postacím egységesen:
Budapest
1916
E-ügyintézésre a www.magyarorszag.hu portálon van lehetőség.