Gyermeknevelési támogatás - GYET
Ki jogosult gyermeknevelési támogatásra?
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, gyám - ide nem értve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt - jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár. Megszűnik a jogosultság ha a legidősebb gyermek betölti a 18. életévét és ezzel a gyermekek száma három alá csökken.
A gyermeknevelési támogatásban részesülő személy kereső tevékenységet heti 30 órát meg nem haladóan folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
A gyermeknevelési támogatásra való jogosultságot nem érinti a gyermekek napközbeni ellátást biztosító intézményben történő elhelyezése.
Mikor nem jár gyermeknevelési támogatás?
Nem jár gyermeknevelési támogatás annak a személynek, aki
- olyan gyermek után igényli a gyermeknevelési támogatást, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek
- elelőzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény4. § (1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve
a gyermekgondozást segítő ellátást és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá az Szt. 43. §-a szerinti kiemelt ápolási díjnak vagy az Szt. 43/A. §-a szerinti emelt összegű ápolási díjnak az Szt. 44. § (2) bekezdése szerinti összegét.
Bejelentési kötelezettségek
A gyermeknevelési támogatás folyósításának, szüneteltetésének időtartama alatt 15 napon belül, írásban jelenteni kell:
- ha az ellátásra jogosult a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (a továbbiakban: Cst.) 27. §. (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül,
- az ellátásra jogosult előzetes letartóztatásba vételét, illetve szabadságvesztés büntetésének megkezdését,
- az ellátásra jogosult három hónapot meghaladó, egybefüggő külföldi tartózkodásának tényét;
- az ellátásra jogosult nevének, fizetési számlaszámának vagy lakcímének megváltozását,
a gyermeknek az ellátásra jogosult háztartásából történő kikerülését, továbbá ha a háztartásba a 3. életévét még be nem töltött kiskorú kerül, - ha a gyermeknevelési támogatásra jogosult személy kereső tevékenységet folytat, kivéve, ha az a heti 30 órát nem haladja meg, illetve ha a keresőtevékenységet az otthonában folytatja,
- az EGT tagállamban történő munkavállalás vagy önálló vállalkozói tevékenység folytatásának tényét.
Az ellátás folyósítását érintő változások bejelentésének elmulasztása az ebből származó jogalap nélküli kifizetés összegének visszafizetését vonja maga után!
A gyermeknevelési támogatás összege
A gyermeknevelési támogatás havi összege - függetlenül a gyermekek számától - azonos a szociális vetítési alap összegével, töredék hónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás összegéből nyugdíjjárulék kerül levonásra. (2023-ban a gyet összege bruttó 28.500 .- Ft )
Gyermeknevelési támogatás kérelem
A gyermeknevelési támogatásra vonatkozó kérelem benyújtása a „Kérelem gyermeknevelési támogatás megállapítására" című formanyomtatvány kitöltésével történik. A formanyomtatvány tartalmazza a kérelemhez benyújtandó iratok másolatának körét. A formanyomtatvány ingyenes. A gyermeknevelési támogatás iránti kérelem elbíráló szerv: a kérelmező lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal családtámogatási osztálya.
Az ellátás a kérelem benyújtásának időpontjától jár, feltéve, hogy a benyújtás időpontjában a jogosultsági feltételek fennállnak. Az ellátást a kérelem késedelmes benyújtása esetén, visszamenőleg legfeljebb két hónapra, a kérelem benyújtásának napját megelőző második hónap első napjától kell megállapítani, ha a jogosultsági feltételek ettől az időponttól kezdve fennállnak.
Kapcsolódó nyomtatványok (4)
Jogszabályok
Személyes ügyintézés érdekében a lakcím szerint illetékes fővárosi/vármegyei kormányhivatal családtámogatási ügyfélszolgálatához, valamint az integrált ügyfélszolgálatokhoz fordulhat.
A borítékon a kérelmező lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevét kell címzettként feltüntetni.
A postacím egységesen:
Budapest
1919
Elektronikus ügyintézésre a www.magyarorszag.hu portálon van lehetőség.
Az ügyintézés indításához kattintson az űrlap nevére.
Kérelem gyermeknevelési támogatás megállapítására
Gyermeknevelési támogatás folyósításával kapcsolatos változás bejelentésnek az ügyintézéséhez kattintson az űrlap nevére.
Gyermeknevelési támogatás folyósításának megszüntetésére irányuló kérelem ügyintézéséhez kattintson az űrlap nevére
Kérelem családtámogatási ellátás vagy fogyatékossági támogatás megszüntetésére
Gyermeknevelési támogatás folyósításáról hatósági bizonyítvány kéréséhez kattintson az űrlap nevére.
Kérelem hatósági bizonyítvány kiállítására