Költségvetési / pénzforgalmi mérleg

Az államháztartás költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait mérlegszerűen a költségvetési mérleg mutatja meg.

Idősor

Az idősor olyan adatok vagy megfigyelések összessége, amelyek egy vagy több változóra utalnak és időrendben vannak elrendezve.

Központi alrendszer

Az államháztartás központi és önkormányzati alrendszerre tagozódik. A központi alrendszerbe tartoznak az állam, a központi költségvetési szervek, törvény által a központi alrendszerbe sorolt köztestületek és az általuk irányított köztestületi költségvetési szervek.

Eredeti előirányzat

A hatályos költségvetési törvényben megállapított kiadási, illetve bevételi jogcímen tervezett keretek.

Aktuális / Módosított előirányzat

Az eredeti bevételi előirányzatok és kiadási előirányzatok év közbeni növelése vagy csökkentése révén létrejövő módosított keret.

Előirányzat

Az éves költségvetés elve feltételezi, hogy megállapításra kerüljön az a tervezett összeg, amelynek mértékéig a kiadások teljesíthetők, valamint az a bevételi összeg, amennyit a tárgyév során be kell szedni. Ezeket a keret vagy előre megtervezett összegeket összefoglalóan előirányzatnak hívjuk. A központi alrendszer esetében a költségvetési bevételi előirányzatok és a költségvetési kiadási előirányzatok

  1. a) az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek előirányzataiként,
  2. b) központi kezelésű előirányzatként,
  3. c) fejezeti kezelésű előirányzatként,
  4. d) társadalombiztosítás pénzügyi alapjai előirányzataiként,
  5. e) elkülönített állami pénzalapok előirányzataiként,

jelennek meg. Az b-e) pontok együttesen jelentik a nem intézményi szektorokat.

Teljesítés

A teljesítés a bevételi keretek teljesülése és a kiadási keretek felhasználása, vagyis a költségvetés végrehajtása során megjelenő, jellemzően pénzforgalmi tranzakciók pénzforgalmi szemléletben, költségvetési számvitel szerint számba vett adata.