Kulcsfogalmak
Év
Költségvetési év, ami Magyarországon január 1-jétől december 31-ig tart.
Államháztartás
Az államháztartás a közfeladatok ellátásának egységes szabályok szerint működő rendszere, amely központi és önkormányzati alrendszerből áll.
Önkormányzati alrendszer
Az államháztartás központi és önkormányzati alrendszerre tagozódik. Az önkormányzati alrendszerbe tartozik a helyi önkormányzat, a helyi nemzetiségi önkormányzat és az országos nemzetiségi önkormányzat, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) és a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Njt.) szerint létrehozott társulás, valamint a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvény alapján létrejött területfejlesztési önkormányzati társulás, a térségi fejlesztési tanács, és az ezek által irányított költségvetési szerv.
Költségvetési kiadások/bevételek
Az államháztartásban a bevételek és kiadások két kategóriája a költségvetési bevételek és kiadások, és finanszírozási betételek és kiadások. A költségvetési bevételek és kiadások körét az Áht. határozza meg, és közgazdasági jellegük szerint működési és a felhalmozási bevételekre és kiadásokra oszthatók. A teljesített költségvetési bevételek és költségvetési kiadások különbözete az ún. költségvetési egyenleg. Előjelétől függően lehet többlet (szufficit), vagy hiány (deficit).
Finanszírozási kiadások/bevételek
Az államháztartásban a bevételeknek és kiadásoknak két fő kategóriája a költségvetési és a finanszírozási betételek és kiadások. A finanszírozási bevételek és kiadások körét az Áht. határozza meg. A finanszírozási kategóriába a költségvetésen kívüli tételek tartoznak bele.
Előirányzat
Az éves költségvetés elve feltételezi, hogy megállapításra kerüljön az a tervezett összeg, amelynek mértékéig a kiadások teljesíthetők, valamint az a bevételi összeg, amennyit a tárgyév során be kell szedni. Ezeket a keret vagy előre megtervezett összegeket összefoglalóan előirányzatnak hívjuk. A központi alrendszer esetében a költségvetési bevételi előirányzatok és a költségvetési kiadási előirányzatok
a) az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek előirányzataiként,
b) központi kezelésű előirányzatként,
c) fejezeti kezelésű előirányzatként,
d) társadalombiztosítás pénzügyi alapjai előirányzataiként,
e) elkülönített állami pénzalapok előirányzataiként,
jelennek meg. Az b-e) pontok együttesen jelentik a nem intézményi szektorokat.
Eredeti előirányzat
A hatályos költségvetési törvényben megállapított kiadási, illetve bevételi jogcímen tervezett keretek.
Aktuális / Módosított előirányzat
Az eredeti bevételi előirányzatok és kiadási előirányzatok év közbeni növelése vagy csökkentése révén létrejövő módosított keret.
Kiemelt előirányzat
A költségvetési bevételek és kiadások azok közgazdasági jellege szerint működési és felhalmozási bevételekre és kiadásokra, ezen belül úgynevezett kiemelt előirányzatokra oszthatók. Az Áht. határozza meg a kiemelt előirányzatok körét.
Rovat
A kiemelt előirányzatokat és a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a Kormány rendeletében meghatározott részletes közgazdasági jogcímekre (a továbbiakban: rovat) kell bontani. A rovatok egységes rovatrendet képeznek.
Kötelezettségvállalás
A költségvetési szerv a kiadási előirányzatok és – ha jogszabály lehetővé teszi – a kijelölt lebonyolító szerv számára rendelkezésre bocsátott összeg terhére kötelezettséget vállalhat, ami egy fizetési kötelezettség vállalására vonatkozó, szabályszerűen megtett jognyilatkozatot jelent. Kötelezettségvállalásnak minősül minden olyan ügylet létrehozása, amelyből a jövőben fizetési kötelezettség származik. Ennek megtételére és módosítására csak pénzügyi ellenjegyzés után, a pénzügyi teljesítés esedékességét megelőzően, írásban kerülhet sor.
Mérleg
A pénzügyi számvitelben vezetett könyvviteli számlák adatai alapján elkészített, vagyoni helyzet alakulását (eszközöket és forrásokat) bemutató kétoldalú kimutatás. A mérleg fordulónapja alapesetben a költségvetési év utolsó napja.
Eredménykimutatás
A pénzügyi számvitelben vezetett könyvviteli számlák adatai alapján elkészített, a tevékenységek és pénzügyi műveletek tárgyévi eredményét, azaz a teljesítményt bemutató kimutatás.
Maradvány
A költségvetési év során a bevételek és kiadások különbözete, amely az alaptevékenység bevételei és kiadásai tekintetében a költségvetési maradvány, a vállalkozási tevékenység bevételei és kiadásai tekintetében a vállalkozási maradvány.
Maradványkimutatás
A maradványkimutatás az alaptevékenység és a vállalkozási tevékenység bevételeit és kiadásait tartalmazza, továbbá bemutatja a kötelezettségvállalással terhelt maradványt, a szabad maradványt és a vállalkozási maradványt terhelő befizetési kötelezettséget.
Kormányzati funkció
A költségvetési szervek alaptevékenységének besorolása kormányzati funkció kóddal történik. A magyar államháztartásban alkalmazott kormányzati funkciók rendszere a kormányzati kiadások funkció szerinti osztályozásán („Classification of Functions of Government” - COFOG) alapul. A kormányzati kiadások funkciók szerinti osztályozása 10 főcsoportba besorolva tartalmazza a kormányzat szektor kiadásait. A COFOG nómenklatúra összehasonlíthatóvá és elemezhetővé teszi különböző országok kormányzati szektorának terjedelmét, célok szerinti összetételét.
Szektor
A szervezetek adminisztratív csoportosítására szolgál a szektorkód.
Önkormányzati alrendszerhez tartozó szektorkódok és ezek megnevezései:
- „1254” Helyi önkormányzatok
- „1251” Helyi önkormányzatok által irányított költségvetési szervek
- „1247” Helyi nemzetiségi önkormányzatok
- „1246” Helyi nemzetiségi önkormányzatok által irányított költségvetési szervek
- „1252” Országos nemzetiségi önkormányzatok
- „1250” Országos nemzetiségi önkormányzatok által irányított költségvetési szervek
- „1249” Társulások
- „1248” Társulások által irányított költségvetési szervek
- „1259” Térségi fejlesztési tanácsok
PIR
Az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozó törzskönyvi jogi személy hatszámjegyű törzskönyvi azonosító száma.
Intézmény / adatszolgáltató hosszú neve
Az intézmény / adatszolgáltató hivatalos, törzskönyvi nyilvántartásban bejegyzett megnevezése.
Pénzügyi körzet
Az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozó törzskönyvi jogi személy esetében a költségvetési gazdálkodás egységét meghatározó kód.