Kulcsfogalmak

Törzskönyvi nyilvántartás

A törzskönyvi nyilvántartás a költségvetési szervek közhiteles nyilvántartó rendszere. A törzskönyvi nyilvántartásba a törvény által az államháztartás központi alrendszerébe sorolt köztestületek, a helyi önkormányzatok, a nemzetiségi önkormányzatok, a társulások, a térségi fejlesztési tanácsok, valamint jogszabály alapján a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat alkalmazó egyéb jogi személyek is bejegyzésre kerülnek.

Államháztartás

Az államháztartás a közfeladatok ellátásának egységes szabályok szerint működő rendszere, amely központi és önkormányzati alrendszerből áll.

Központi alrendszer

A központi alrendszerbe tartoznak az állam, a központi költségvetési szervek, törvény által a központi alrendszerbe sorolt köztestületek és az általuk irányított köztestületi költségvetési szervek.

Önkormányzati alrendszer

Az önkormányzati alrendszerbe tartoznak a helyi és a nemzetiségi önkormányzatok, a társulások, a térségi fejlesztési tanácsok, valamint az általuk irányított költségvetési szervek.

PIR szám

Az államháztartás alrendszereibe tartozó jogi személyek Kincstár által vezetett törzskönyvi nyilvántartásában kapott egyedi azonosító száma.

ÁHT-I azonosító

Az ÁHT-I az államháztartási szervezetek intézményeinek azonosítására szolgáló államháztartási egyedi azonosító szám.  Az ÁHT-I azonosítókat a Pénzügyminisztérium adja ki, és kizárólag államháztartási nyilvántartási, adat- és információszolgáltatási, illetve feldolgozási célokat szolgál.

Jogszabály szerinti irányító intézmény

Az intézmény, a fejezeti kezelésű- és központi kezelésű előirányzatok, a TB Alapok és az elkülönített állami pénzalapok tekintetében a törvényben (2011. évi CXCV. törvény az államháztartásról – Áht.) meghatározott irányítási hatáskört gyakorló szerv megnevezése.

Intézmény hosszú neve

Az intézmény hivatalos törzskönyvezett megnevezése.

KSH szám

Egységes statisztikai számjel, melyről a KSH Információszolgálata ad ki igazolást. A statisztikai számjel 17 karakterből áll, melynek a felépítése:

  • 1–8 törzsszám (adószám első nyolc száma)
  • 9–12 szakágazati kód (TEÁOR)
  • 13–15 gazdálkodási forma kód (GFO)
  • 16–17 területi (megye) kód