Fogyatékossági támogatás

Akinek hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédet még segédeszközzel sem érti meg, feltéve, hogy halláskárosodása mellett a hangzó beszéd érthető ejtése is elmarad, vagy halláskárosodása 25. életévét megelőzően következett be. További feltételeket a 141/2000.(VIII.9.) Korm.rendelet tartalmaz.

Akinek értelmi akadályozottsága genetikai, illetőleg magzati károsodás vagy szülési trauma következtében, továbbá 14. életévét megelőzően történt súlyos betegsége miatt következett be, és értelmi akadályozottsága középsúlyos vagy annál nagyobb mértékű. További feltételeket a 141/2000.(VIII.9.)Korm.rendelet tartalmaz.

Akinek állapota a személyiség egészét érintő fejlődés átható zavara miatt, az autonómiatesztek alapján súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető.

Akinek a mozgásrendszer károsodása, illetőleg funkciózavara miatt a helyváltoztatáshoz a jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használata szükséges. Ilyen segédeszközök pl. a végtag-protézisek, az ortézisek, egy karral működtetett járóeszközök közül a hónalj- és könyökmankók, valamint a kerekesszék. Mozgásszervi fogyatékosnak tekinthető az is, aki mozgásszervi okból állandó jelleggel ágyhoz kötött és ezért segédeszköz használatára nem képes, illetve mozgásszervi betegsége miatt állapota segédeszközzel eredményesen nem befolyásolható. További feltételeket a 141/2000. (VIII.9.) Korm.rendelet tartalmaz.

Beszédfogyatékosnak azt a személyt kell tekinteni, akinek fogyatékossága középsúlyosnak vagy súlyosnak minősül beszédzavarból, vagy nyelvi zavarból, vagy auditív feldolgozási zavarból eredő fogyatékosság miatt.

Az előzőekben felsorolt, a beszédet érintő zavarok alatt - a fogyatékossági támogatás megítélése szempontjából - a következőket kell érinteni:

  •           beszédzavar: a beszéd érthetőségét vagy kommunatív hatékonyságát érintő, a beszédszervi működést jellemző zavar (beszédhanghiba, beszédmozgás zavar, beszédfolyamatossági zavar, hangképzési zavar, rezonanciazavar);
  •          nyelvi zavar: a beszélt, írott vagy egyéb szimbólumrendszerek használatának zavara, a nyelvi kifejezés vagy a nyelvi megértés zavara (beszélt vagy írott expresszív nyelvi zavar, beszélt vagy írott receptív nyelvi zavar);
  •           auditív feldolgozási zavar: az akusztikus információk észlelésének, megkülönböztetésének, tagolásának, tárolásának zavara, mely nem tulajdonítható perifériás hallássérülésnek vagy egyéb, érzékszervi vagy értelmi fogyatékosságnak.
1 2