Táppénz

Lehetőség van a gyermekgondozási díj folyósítása mellett korlátlan időben keresőtevékenységet folytatni. Ha Ön gyermekgondozási díj folyósítása mellett dolgozik és keresőképtelenné válik, akkor - a betegszabadságra való jogosultsági szabályok figyelembevételével - a gyermekgondozási díj folyósítása mellett táppénzben részesülhet.

A táppénz a keresőképtelenség idejére, de legfeljebb a folyamatos biztosítási időnek megfelelő időtartamra, maximum egy évig (365 napig) folyósítható. Ha a biztosított egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, akkor annyi időre jogosult táppénzre amennyi folyamatos biztosítási idővel rendelkezett a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően.

A biztosítási jogviszony (pl.: munkaviszony, egyéni vagy társas vállalkozói jogviszony, stb.) megszűnését követően (ún.: passzív jogon) táppénz nem jár. Az egészségbiztosítási pénztári feladatkörükben eljáró kormányhivataloknak méltányosságból sincs lehetőségük „passzív” táppénz megállapítására. Ha a biztosítottnak a táppénz folyósítása alatt valamilyen okból megszűnik a biztosítási jogviszonya, akkor a biztosítási jogviszony utolsó napjáig kaphat táppénzt.

A táppénz minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is. Nem jár táppénz a betegszabadság lejártát követő szabadnapra, heti pihenőnapra és munkaszüneti napra, ha az ezen napokat követő első munkanapon a keresőképtelenség már nem áll fenn.

Aki a táppénzre való jogosultsága első napját közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő ideig kaphat. Tehát, a betegszabadság lejártát követő naptól a keresőképtelensége időtartamára, de legfeljebb 4 hónapra kaphat táppénzt.

Amennyiben Ön a gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás folyósítása mellett munkát végez, és keresőképtelenné válik, jogosulttá válhat táppénzre.

A gyermekápolási táppénzt a biztosított szülő a gyermek betegsége miatti keresőképtelensége idejére figyelemmel, a gyermek életkora alapján meghatározott napokra veheti igénybe. A szülő a hároméves vagy annál idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek esetén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállóként nyolcvannégy naptári napon át vehet igénybe gyermekápolási táppénzt.

1 2