Kisgergely Kornél, az NGM államháztartásért felelős államtitkára elmondta: az államháztartás stabilitása a mindenkori kormány felelőssége. Annak része az önkormányzati alrendszer, az önkormányzatok adóssága is beleszámít az államadósságba, az önkormányzati pénzek kontrollja ezért fontos. Kisgergely Kornél közlése szerint a kincstári számlavezetést fokozatosan vezetik be, idén október elsejétől a főváros, kerületek, megyei jogú városok, majd 2027. január elsejétől a városok, végül 2028. január elsejétől pedig a községek, azaz mindenki a rendszerben lesz. A cél, hogy az új rendszer ne jelentsen többletadminisztrációt, egyszerűen, automatikusan bevezethető legyen – mondta.
Vékony Anett, az NGM pénzügyi szabályozásért felelős helyettes államtitkára arról tájékoztatott, hogy 2025. októbertől új kereteket szab a törvény az önkormányzati számlavezetésnek. A céljuk a decentralizált számlavezetés bevezetése az önkormányzatok és a költségvetési szerveik számára, a fő változás a kereskedelmi banki számlák és a kincstári számla kombinált használata lesz. Az önkormányzatok pénzügyi védelme mellett az állam finanszírozási tevékenységének optimalizálása a közpénzek hatékonyabb kezelését szolgálja – hangsúlyozta az államtitkár, aki hozzátette: az önkormányzatok számláit továbbra is a kereskedelmi bankok vezetik, a számlán a tárgyévet megelőző második évi költségvetési kiadások 5 százaléka tartható. Az 5 százalék feletti összegeket kell kincstári számlára utalniuk, a limit meghatározása idén július 31-ig történik első alkalommal, ezután minden évben október 15-ig küld értesítést a Kincstár az önkormányzatoknak. Az új számlavezetésről szóló tervezetet a kormány honlapján június 19-én tették közzé. A felkészülési időszakban az önkormányzati dolgozók képzése zajlik, a számlavezető bankokkal és a Kincstárral folyamatosan egyeztetnek a kombinált számlavezetési rendszer életbelépéséhez.
Demkó-Szekeres Zsolt, a Kincstár elnöke szerint a decentralizált önkormányzati számlavezetés kiemelt projekt. A Kincstár számlavezető rendszerét lecserélték három éve, és folyamatosan fejlesztik. Elmondta: csatlakoztak a július elsején elindult Központi Visszaélésszűrő Rendszerhez (KVR), amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a tulajdonában álló GIRO Zrt. által elindított rendszer mesterséges intelligencia segítségével értékeli az egyes tranzakciókhoz kapcsolódó visszaélési kockázatokat. A csütörtöki fórumon az önkormányzati számlavezetés új modelljét mutatták be – ismertette az elnök.
MTI híre alapján