Frissítve: 2024.02.21. 

Elérhetőek a 2024. január 31-ig benyújtandó 2024. évi támogatások igénylésének adatlapjai. Kérjük, hogy az adatlapok kitöltése előtt figyelmesen olvassák el a Kitöltési segédletet!

Tájékoztatjuk a nem állami köznevelési és szakképző intézményt fenntartókat, hogy a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény (a továbbiakban: Kvtv.) 20. § (4) bekezdése alapján az államháztartásért felelős miniszter a Kvtv. 2., 7. és 8. melléklete szerinti jogcímek fajlagos támogatási összegeit megemelheti. 

„(4) Az államháztartásért felelős miniszter a jogszabály vagy kormányhatározat alapján járó többlet személyi juttatásoknak és az azokhoz kapcsolódó munkaadókat terhelő járulékoknak és szociális hozzájárulási adónak a kifizetése érdekében a 2. melléklet, 7. melléklet és 8. melléklet szerinti támogatási jogcímek fajlagos összegeit megemelheti.”

2024. januárjában a Kvtv. 20. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az államháztartásért felelős miniszter döntött a fajlagos támogatási összegek emeléséről. Az új, megemelt támogatási összegeket a letölthető dokumentumok között található tájékoztatók tartalmazzák, továbbá az 2024. évi igénylő adatlapok által számított támogatás összege is az új, megemelt támogatási összegekkel került meghatározásra. A benyújtott 2024. évi igénylésekről a Magyar Államkincstár illetékes vármegyei igazgatósága a megemelt támogatási összegek figyelembevételével hoz döntést.

A kérelemhez csatolnia kell


1.    valamennyi fenntartónak és a bevett egyházaknak a „Nyilatkozat a költségvetési támogatást igénybe vevő részéről az államháztartásról szóló törvényben meghatározott feltételeknek való megfelelésről” nyilatkozatot;
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 50. § (1) bekezdése tartalmazza, hogy költségvetési támogatás abban az esetben biztosítható, ha a támogatási igény benyújtója
a) megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek,
b) a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló törvényben foglalt közzétételi kötelezettségének eleget tett, és
c) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet esetén átlátható szervezetnek minősül.
2.    valamennyi fenntartónak a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 37/C. § (7) cb) alpont szerinti nyilatkozatot;
3.    a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottakkal, 
4.    valamint a sajátos nevelésű igényű gyermekek, tanulók integrált oktatásával kapcsolatos, 
5.    és a nemzetiségi alapfokú művészetoktatási iskolára vonatkozó Nyilatkozatokat,
6.    az 1. számú segédtáblát a minősített pedagógusokról,
7.    a 2. számú segédtáblát a nevelő- oktató munkát közvetlenül segítőkről. A 3-7. pont szerinti dokumentumokat kizárólag az érintett fenntartóknak szükséges benyújtaniuk.


A Rendelet 37/C. § (1) bekezdése alapján az egyházi, nemzetiségi önkormányzati és magán köznevelési intézményfenntartók a támogatásokra vonatkozó kérelmét január 31-éig kizárólag a kincstár fenntartó székhelye szerint területileg illetékes vármegyei igazgatóságához (a továbbiakban: Igazgatóság) nyújthatja be. E határidő elmulasztása jogvesztő. 
„37/C. § (2) A kérelmet
a) az átlagbér alapú támogatásra vonatkozóan
aa) nevelési-oktatási intézmény esetében a tárgyévet megelőző év október 1-jei gyermek, tanulói ténylétszám, valamint a tárgyév október 1-jei becsült gyermek, tanulói létszám,
ab) a pedagógus minősítési eljárás eredményeként magasabb fizetési fokozatba átsorolt pedagógus – a Pedagógus I. fokozatba átsorolt gyakornokok kivételével – (a továbbiakban: minősített pedagógus) átsorolásával járó bérnövekmény esetében az előmeneteli rendszerben megállapított fokozatok szerinti bontásban becsült átlaglétszáma,
ac) a pedagógiai szakszolgálati intézmény esetében az ellátott gyermekek, tanulók egy évre számított havonkénti átlaglétszámának éves összesített, tízzel elosztott becsült létszáma,
ad)  a nemzetiségi pótlékban részesülő pedagógusok becsült átlaglétszáma,
ae) a diabétesz ellátási pótlékban részesülő pedagógusok vagy a legalább érettségi végzettséggel rendelkező, nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak becsült átlaglétszáma,
b) 
c) a gyermek és tanulóétkeztetéshez nyújtott támogatásra vonatkozóan a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott létszám
alapján, a miniszter és a kincstár által közösen meghatározottak szerint és a kincstár honlapján közzétett adatlapon kell benyújtani köznevelési intézményi, fenntartói szinten összesített formában, feladatellátási helyenként, a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak esetében intézményenként.
(2a)  A fenntartó a minősített pedagógusok és a nemzetiségi pótlékban részesülő pedagógusok létszámát köznevelési intézményenként adja meg. A részmunkaidőben foglalkoztatott pedagógus esetében a pedagógus munkaidejének a teljes munkaidőhöz viszonyított arányában egy tizedesre kerekítve kell megállapítani a pedagógus létszámot.
(2b) A fenntartó a diabétesz ellátási pótlékban részesülő pedagógusok vagy a legalább érettségi végzettséggel rendelkező, nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők létszámát feladatellátási helyenként adja meg. A részmunkaidőben foglalkoztatott pedagógusok és segítők esetében a munkaidejük teljes munkaidőhöz viszonyított arányában egy tizedesre kerekítve kell megállapítani az átlaglétszámot.”


Esélyteremtési illetményrész


Az egyes fenntartók által kifizetendő esélyteremtési illetményrészhez kapcsolódó támogatásról, valamint a 2024. évi kiegészítő költségvetési támogatásról, továbbá a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet módosításáról szóló 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 661/2023. Korm. rend.) 3. § (1) bekezdése alapján a nemzetiségi önkormányzat, az egyházi és magán köznevelési intézmények fenntartója azon foglalkoztatottak után, akik a Púétv. 98. § (5) bekezdése alapján esélyteremtési illetményrészre jogosultak, az átlagbéralapú támogatás húsz százalékának megfelelő támogatást vehet igénybe. 


A 661/2023. Korm. rend. 3. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a kiegészítő támogatás összegét – hasonlóan a 2023. évhez – legfeljebb a Rendelet 37/C. § és a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény (a továbbiakban: 2024. évi Kvtv.) 7. melléklete szerint finanszírozott számított pedagóguslétszám, valamint a pedagógusminősítési eljárás eredményeként magasabb fizetési fokozatba átsorolt finanszírozott számított pedagóguslétszám, illetve a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők átlagos létszáma alapján kell megállapítani.


Ideiglenes védelemre jogosult tanköteles tanulók fejlesztésének, nevelésének-oktatásának kiegészítő támogatása


A köznevelési és szakképző intézményben ideiglenes védelemre jogosult tanulók fejlesztésének, nevelésének-oktatásának megvalósítása érdekében szükséges finanszírozásról szóló 299/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 299/2022. Korm. rend.) alapján az ideiglenes védelemre jogosultként elismert személyekkel kapcsolatos veszélyhelyzeti szabályokról, továbbá a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény szabályainak eltérő alkalmazásáról szóló 86/2022. (III. 7.) Korm. rendelet 1. §-ában és 8. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő tanulók (a továbbiakban: tanuló) száma alapján, figyelemmel a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 92. § (3) bekezdésére, valamint a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 121. §-ában foglaltakra, a nemzetiségi önkormányzat, az egyházi és magán köznevelési vagy szakképző intézmények fenntartója (a továbbiakban együtt: fenntartó) részére havonta 130 000 forint/hó/tanuló fajlagos összeg (a továbbiakban: kiegészítő támogatás) kerül megállapításra 2022. szeptember 1-jétől.


A kiegészítő támogatás abban az esetben illeti meg a fenntartót, ha a tanuló számára az adott hónapban az alapellátáson felüli heti öt óra egyéni felkészítést biztosította.


A fenntartó az őt 2022. szeptember 1. napjától az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 180/2022. (V. 24.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) megszűnéséig megillető kiegészítő támogatás összegét havonta igényelheti az általa fenntartott köznevelési vagy szakképző intézménnyel jogviszonyban álló tanulók havi átlaglétszáma alapján. A kiegészítő támogatás igénylése, elszámolása során, ha egy tanuló nem a teljes hónapban részesül nevelésben-oktatásban, egy tizedesre kerekítve kell megállapítani az adott havi létszámot.


A fenntartó a kiegészítő támogatást Rendelet 37/C. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően a támogatás iránti igényt havonta, az adott hónap ténylétszáma alapján, a teljesítést követő hónap ötödik napjáig igényelheti a Magyar Államkincstár fenntartó székhelye szerint illetékes vármegyei igazgatóságánál (a továbbiakban: igazgatóság). A fenntartó a kérelem benyújtásakor igazolja, hogy az általa fenntartott köznevelési vagy szakképző intézménnyel a tanuló jogviszonyban áll. A fenntartót megillető kiegészítő támogatást havonta utólag, az igénylést követő hónap hetedik napjáig kell folyósítani.
A kiegészítő támogatás megállapítása utólag a veszélyhelyzet megszűnéséig történik. A kiegészítő támogatás elszámolására, ellenőrzésére és visszafizetésére a Rendelet szabályait kell alkalmazni.


A 2024. évi támogatások igénylés/pótigénylés/lemondás adatlapjainak beküldésére vonatkozó információk


•    Az adatlapokat az elektronikus ügyintézésre kötelezett fenntartók csak elektronikus formában cégkapun - egyéni vállalkozó fenntartók ügyfélkapun, nemzetiségi önkormányzatok hivatali kapun is - keresztül lehet beküldeni a szuf.magyarorszag.hu oldalon keresztül az „OKTI” űrlap igénybevételével.
•    Elektronikus ügyintézésre kötelezett fenntartók esetében minden dokumentumot elektronikus hitelesítéssel szükséges ellátni.
•    A jogi képviselő nélkül eljáró egyházi fenntartók választásuk szerint papír alapon, vagy meghatalmazott útján ügyfélkapun is beküldhetik az adatlapokat. Papír alapú beküldés esetén nyomtatás előtt az adatlapokon a fenntartóra nem vonatkozó blokkok nullás sorai elrejthetőek.
•    Amennyiben a megküldendő dokumentum(ok) mérete miatt a továbbítás nem lehetséges, úgy kérjük azt több részletben megküldeni.
•    Az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos további információ a Kincstár honlapján található.
Az adatlapok kitöltéséhez az oldal alján található Kitöltési segédlet tartalmaz információt, illetve az illetékes Igazgatóságok munkatársai tudnak segítséget adni mind a kitöltés, mind az adatlapok beküldése vonatkozásában.


 
Általános tájékoztató igénylés, pótigénylés, lemondás benyújtásának szabályairól.


A nem állami köznevelési tevékenységhez kapcsolódó támogatások igénylésére, pótigénylésére és lemondására vonatkozóan a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) rendelkezik az alábbiak szerint.
A Rendelet 37/C. § (1) bekezdése alapján a fenntartó a támogatásokra vonatkozó kérelmét január 31-éig, kizárólag a kincstár fenntartó székhelye szerint területileg illetékes vármegyei igazgatósághoz nyújthatja be. E határidő elmulasztása jogvesztő.
A Rendelet 37/C. § (4) bekezdése alapján a fenntartó a becsült gyermek-, tanulólétszám változása miatt bekövetkező lemondást vagy pótigénylésre vonatkozó bejelentését
a) a gyermek-, tanulólétszám alapján járó átlagbér alapú támogatás tárgyév szeptember-december hónapokra vonatkozó módosítására a tárgyév június 30-áig vagy október 31-éig,
b) a gyermek- és tanulóétkeztetéshez nyújtott támogatás módosítására a tárgyév június 30-áig vagy október 31-éig kezdeményezi.
A Rendelet 37/C. § (5) bekezdése alapján a fenntartó a minősített pedagógusok és a nemzetiségi pótlékban részesülő pedagógusok tárgyévi foglalkoztatotti létszámának változása miatt bekövetkező lemondást vagy pótigényre vonatkozó bejelentést köznevelési intézményenként, a minősített pedagógusokra vonatkozóan az előmeneteli rendszerben megállapított fokozat szerinti bontásban október 31-éig kezdeményezi.
A Rendelet 37/D. § (1) bekezdése alapján új köznevelési intézmény, új feladatellátási hely alapításával, köznevelési intézmény szüneteltetést követő újraindításával, új köznevelési alapfeladat ellátásával összefüggő kérelmet a tárgyév augusztus 31-éig, év közben létesített óvoda, kollégium, pedagógiai szakszolgálat esetén a működés megkezdését követő tizenötödik napig lehet benyújtani. E határidő elmulasztása jogvesztő.
Új fenntartó/új köznevelési intézmény esetén az igényléshez csatolni szükséges a Rendelet 37/D. § (3) bekezdése szerinti dokumentumokat:
•    a fenntartó képviseletére jogosult személy közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott aláírási címpéldányát - az (5) bekezdés kivételével -, adószámát, valamennyi fizetési számlája bankszámlaszerződésének hiteles másolatát, több fizetési számla esetén annak a fizetési számlának a megjelölésével, amelyre a támogatások folyósítását kéri,
•    a köznevelési intézmény nyilvántartásba vételéről szóló végleges határozatot, költségvetési szerv esetén a törzskönyvi bejegyzésről szóló határozatot, a végleges működési engedélyt, alapító okiratot, fizetési számlaszámot, adószámot,
•    a fenntartó valamennyi fizetési számlájára vonatkozó felhatalmazó nyilatkozatát beszedési megbízás benyújtására, (felhatalmazó nyilatkozat minta itt található)
•    fenntartó nyilatkozatát arról, hogy sem neki, sem a köznevelési intézménynek nincs harminc napon túli köztartozása,
•    szakképzési feladatellátás esetén a megkötött szakképzési megállapodást,
•    pedagógiai szakszolgálati feladat ellátása esetén a miniszterrel kötött köznevelési szerződést.


Ha a Fenntartó a fentiekben meghatározott okiratokat a támogatásokkal összefüggésben korábban az Igazgatósághoz benyújtotta, a kérelemhez azokat az okiratokat kell csatolni, amelyeket változás érintett.