A Magyar Államkincstár Közreműködő Szervezeti szerepkörben

A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (továbbiakban: VEKOP) esetében az Irányító Hatósági (továbbiakban: IH) feladatokat az Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkársága látja el.

A VEKOP lebonyolítása során a 272/2014. (XI.5.) Korm. rendelet 3. számú mellékletében a Magyar Államkincstár (továbbiakban: Kincstár) került kijelölésre közreműködő szervezetként (továbbiakban: KSz) az alábbi Felhívások tekintetében:

- VEKOP-1.2.1-16

- VEKOP-1.3.1-16

- VEKOP-2.1.1-15 (Támogatói döntéssel rendelkező projektek körére vonatkozóan)

- VEKOP-2.1.7-15 (Támogatói döntéssel rendelkező projektek körére vonatkozóan)

- VEKOP-5.1.1-5.1.2-16

- VEKOP-8.3.1-16 (A Felhívás alapján támogatott projektek helyszíni ellenőrzésének lefolytatása)

- VEKOP 8.5.3-17 (döntés előkészítés feladatait az IH (Támogatáskezelési Főosztály) látja el, a döntést követően a támogatott projektek megvalósításához kapcsolódóan feladatok ellátása

- VEKOP-8.3.2-18

A Kincstár szervezeti felépítése két részre bontható egyrészt a központi funkciók amely mellett a decentralizált és végrehajtás a Budapest és Pest megyei Igazgatóság Állampénztári Iroda keretében működik.

A központi funkció a megyei iroda működésének irányítása, az egységes feladatellátás biztosítása, az elvégzett feladatok minőségbiztosítása, a megyei iroda humán kapacitásának szükség szerinti átcsoportosítása, és az erőforrás-gazdálkodás. Ezen túl központi funkció különösen a közbeszerzési, jogi, követeléskezelési feladatok, valamint beszámolók összeállítása az éves előrehaladás áttekintésére, éves tervek teljesülésére vonatkozóan.

A megyei iroda feladata különösen a Kedvezményezettekkel közvetlen és intenzív kapcsolattartás, a jogosultsági, közbeszerzési és helyszíni ellenőrzések, megvalósulás nyomon követése, kifizetési kérelmek kezelése, TO/TSZ-ek kezelése.

Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program

A VEKOP Magyarország egyetlen fejlettebb régiójának fejlődését, gazdasági versenyképességének további javulását és egyúttal, a régión belüli fejlettségbeli különbségek csökkentését támogatja a három fő uniós prioritáshoz (intelligens,- fenntartható,- inklúzív növekedés) kapcsolódóan.

A VEKOP keretében a kitűzött célok elérését részben infrastrukturális fejlesztésekkel, részben pedig a foglalkoztatás bővítésével, valamint a társadalmi együttműködés erősítésére és a humán erőforrás fejlesztésére irányuló programokkal kívánják segíteni.

A VEKOP beavatkozások az alábbi prioritási tengelyek mentén történnek:

1. Vállalkozások versenyképességének javítása

2. Kutatás, fejlesztés és technológiai innováció

3. Infokommunikációs fejlesztések

4. Turisztikai és természetvédelmi fejlesztések

5. Az energiahatékonyság, az intelligens energiahasználat és a megújuló energiák felhasználásának ösztönzése

6. Települési környezet és közszolgáltatás-fejlesztés

7. Társadalmi hozzáférést bővítő és humánerőforrás fejlesztést támogató programok

8. Foglalkoztathatóságot szolgáló programok