Nemzeti helytállásért pótlék

Nemzeti helytállásért pótlék özvegyi jogon

Ki jogosult özvegyi jogon nemzeti helytállásért pótlékra?

A nemzeti helytállásért pótlékban részesült személy elhalálozása esetén az özvegy részére a pótlék abban az esetben állapítható meg, ha az özvegy:

  • magyar állampolgár, és
  • a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, illetve nyugellátásban részesül, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján legfeljebb 50%-os mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű) és
    a. nyugdíja illetve rendszeres pénzellátása együtt a pótlék megállapításakor a 312 645 Ft-ot nem éri el, vagy
    b. nyugellátásban illetve rendszeres pénzellátásban nem részesül, és keresőtevékenységből származó jövedelemmel sem rendelkezik, vagy
    c. nyugellátásban nem részesül és rendszeres pénzellátása a pótlék megállapításakor a 312 645 Ft-ot nem éri el.

A pótlék iránti igény elbírálása során ki tekinthető özvegynek?

A pótlék iránti igény elbírálása során özvegynek kell tekinteni azt a személyt – függetlenül attól, hogy az elhalálozás időpontjáig házastársával együtt élt-e, vagy sem –, akivel a kitüntetésre jogosult személy házasságot kötött.

Nem tekinthető özvegynek az élettárs, valamint az a volt házastárs, akinek a pótlékra jogosulttal kötött házasságát a bíróság jogerős ítélettel felbontotta. 

Mennyi az özvegyi jogon járó pótlék összege?

A pótlék a 312 645 Ft-ot el nem érő összegű nyugdíj, rendszeres pénzellátás esetén, illetve ezek hiányában akkor állapítható meg, ha az özvegynek nincs keresőtevékenységből származó jövedelme. A pótlék összegének meghatározása megegyezik a saját jogon járó pótlék összegének kiszámításával, azzal az eltéréssel, hogy a pótlék legmagasabb összege 156 330 Ft.  

A pótlék igénylése

A pótlékra való jogosultság elbírálása külön kérelem nélkül, az özvegyi nyugdíj iránti igény elbírálásával egyidejűleg, hivatalból történik, kivéve, ha a kitüntetést posztumusz adományozzák. Ebben az esetben az adományozásról szóló értesítéssel együtt egyedi igénybejelentés alapján történik a hátramaradt hozzátartozó vonatkozásában a pótlékra való jogosultság elbírálása.

Ugyancsak kérelem alapján történik az özvegy részére a korábban megállapított, majd megszüntetett pótlék feléledésének megállapítása, amennyiben a jogosultsági feltételek bekövetkeznek.

A pótlék az egyéb jogosultsági feltétellel rendelkező személy megváltozott munkaképességére hivatkozással akkor kerülhet megállapításra, ha a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak rendelkezésére áll erre vonatkozó határozat vagy szakhatósági állásfoglalás. Ennek hiánya esetén ezt az ügyfélnek kell benyújtania (ha ezzel nem rendelkezik, a háziorvostól kérhető beutaló az egészségi állapot szakkérdésének minősítéséhez).

A pótlékban részesült személy jogán az özvegyet megillető pótlék speciális esete

Ha a pótlékban részesült személy halálakor az özvegy az öregségi nyugdíjkorhatárt nem töltötte be, vagy nem megváltozott munkaképességű (egészségi állapota az 50%-ot meghaladja), úgy az elhunyt halálát követő egy évig jogosult a pótlékra.

Az egy éves időtartamra megállapított pótlék megszűnését követően az özvegy ismételten jogosulttá válik a pótlékra, ha rendelkezik a pótlékban részesült személy jogán az özvegyet megillető pótlék megállapításához szükséges jogosultsági feltételekkel. 

A pótlék ismételt megállapításáról a jogosult által benyújtott kérelem alapján a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság intézkedik. 

Az egy éves időtartamra megállapítható özvegyi jogon járó pótlék összege

Az egy éves időtartamra megállapítható, özvegyi jogon járó pótlék összege a jogszerző részére folyósított pótlék 50%-a.

Abban az esetben, ha az özvegy az egy éves időtartamra megállapított pótlék megszűnését követően ismételten jogosulttá válik a pótlékra, úgy a pótlékot a megszűnését követő emelésekkel, kiegészítésekkel növelt összegben kell megállapítani és folyósítani az özvegyi címen járó pótlékra rendeletben meghatározott értékhatárra figyelemmel. 

Ha az özvegy a házastársa halálakor az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte vagy megváltozott munkaképességű, az özvegyi jogon járó pótlék határozatlan időtartamra kerül megállapításra úgy, hogy havi nyugellátása, rendszeres pénzellátása és a pótlék együttes összege a megállapításkor érje el a 312 645 Ft-ot, azonban a pótlék összege nem lehet 500 Ft-nál kevesebb, és nem haladhatja meg a 156 330 Ft-ot.

A pótlék folyósítása

A megállapított pótlékot az özvegy részére az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén a pótlékban részesülő elhalálozását követő hónap 1. napjától kell folyósítani. 

A pótlékot a nyugdíjfolyósító szerv az esedékesség hónapjában a nyugellátással, illetőleg a nyugdíjfolyósító szerv által folyósított rendszeres pénzbeli ellátással együtt – ennek hiányában önállóan – folyósítja.

Mikor szűnik meg az özvegyi címen járó pótlék folyósítása?

Amennyiben a kitüntetésben részesült személy halálát követően az özvegy ismételten házasságot köt, a házasságkötést követő hónap első napjától a részére e jogcímen megállapított pótlék folyósítását meg kell szüntetni.

Jogorvoslat

A jogosultság elbírálásáról szóló döntés ellen a közléstől számított 30 napon belül – jogszabálysértésre hivatkozással – keresettel lehet fordulni a lakóhely szerint illetékes, közigazgatási kollégiummal működő törvényszékhez.

A keresetlevelet illetékmentesen a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz kell benyújtani.

Bejelentési kötelezettség:

A pótlékban részesülő személy minden olyan tényt, adatot, körülményt haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül köteles bejelenteni, amely a pótlékra való jogosultságát, vagy a folyósítását érinti.