Nemzeti helytállásért pótlék saját jogon
Kapcsolódó nyomtatványok (2)
Jogszabályok
Ki jogosult saját jogon nemzeti helytállásért pótlékra?
A pótlékra az a személy jogosult, aki
- magyar állampolgár, és
- 1956-os Emlékéremmel, 1956-os Emléklappal, Nemzeti Ellenállásért Emléklappal vagy Szabad Magyarországért Emléklappal (a továbbiakban együtt: kitüntetés) rendelkezik, továbbá
- a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, illetve nyugellátásban részesül, vagyakinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján legfeljebb 50%-os mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű), és
- nyugellátása, illetve rendszeres pénzbeli ellátása együtt a 322 650 Ft-ot nem éri el, vagy
- nyugellátásban, rendszeres pénzbeli ellátásban nem részesül és keresőtevékenységből származó jövedelemmel sem rendelkezik, vagy
- nyugellátásban nem részesül, és rendszeres pénzbeli ellátása a 322 650 Ft-ot nem éri el.
Mi lehet a jogosultságot kizáró tényező?
A keresőtevékenységből származó jövedelem kizárja a pótlék megállapítását. Ebből a szempontból keresőtevékenységből származó jövedelemnek kell tekinteni azt a pénzbeli juttatást, amelyet az arra jogosult a személyes munkavégzése alapján kap. A jövedelem meghatározása nincs értékhatárhoz kötve, ezért ha a kérelmező ilyen címen bármilyen összegű jövedelemmel rendelkezik, akkor részére a pótlék az egyéb feltételek fennállása esetén sem állapítható meg.
A keresőtevékenységből származó jövedelmet csak abban az esetben kell figyelembe venni, ha nyugdíjban, illetőleg rendszeres szociális ellátásban nem részesül az igénylő.
Keresőtevékenységből származó jövedelem esetén (az egyéb feltételek fennállása mellett) a pótlékot legkorábban a keresőtevékenység megszűnését követő hónap első napjától lehet megállapítani.
A pótlék összege
A jogosultság fennállása esetén pótlékként azt az összeget kell megállapítani, amely a pótlék szempontjából figyelembe vehető ellátás összegét a kormányrendeletben meghatározott összegre, 2025. évben 322 650 Ft-ra kiegészíti, de a pótlék összege 500,- Ft-nál kevesebb nem lehet.
A pótlékra való jogosultság megállapítása szempontjából a jogosultság keletkezésének időpontjában érvényes összeghatárt kell figyelembe venni.
A már megállapított pótlékot a társadalombiztosítási nyugellátásokhoz hasonló módon kell emelni. A folyósított pótlékot a megemelt összeghatároknak megfelelően kell emelni.
Abban az esetben, ha a kitüntetésben részesülő személy a pótlék megállapításának feltételeivel rendelkezik, és nyugdíjban, rendszeres pénzellátásban nem részesül, illetve keresőtevékenységből származó jövedelemmel sem rendelkezik, akkor pótlék címén 2025. évben havi 322 650 Ft-ot kell megállapítani.
A nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék összege nem csökkenthető.
Ez azt is jelenti, hogy akinek a részére - egyéb ellátás hiányában - csak nemzeti helytállásért pótlék kerül folyósításra, és csak ezt követően kerül megállapításra nyugellátás, úgy a nyugdíj összegétől függetlenül továbbra is a pótlék teljes összegére jogosult.
A nemzeti helytállásért pótlékra jogosultság megállapításánál figyelembe kell venni a külföldről kapott nyugellátás összegét is.
Hogyan kerül megállapításra a pótlék?
A saját jogon járó nemzeti helytállásért pótlékra való jogosultság elbírálása külön kérelem nélkül, hivatalból történik, mivel a megállapításhoz szükséges adatokat a nyugdíjfolyósító szerv az érintett hivataloktól megkapja.
A pótlékra való jogosultságot és annak összegét a nyugdíjfolyósító szerv állapítja meg. A pótlékkal összefüggő igényelbírálást követően az igénylő határozatban értesül a döntésről.
Pótlék igénylése megváltozott munkaképesség jogcímén
A pótlék az egyéb jogosultsági feltétellel rendelkező személy megváltozott munkaképességére hivatkozással akkor kerülhet megállapításra, ha a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak rendelkezésére áll erre vonatkozó határozat vagy szakhatósági állásfoglalás. Ennek hiánya esetén ezt az ügyfélnek kell benyújtania (ha ezzel nem rendelkezik, a háziorvostól kérhető beutaló az egészségi állapot szakkérdésének minősítéséhez).
Mikor szűnik meg a pótlékra való jogosultság?
Megszűnik a pótlékra való jogosultság abban az esetben, ha a pótlékra jogosult személy már nem magyar állampolgár, valamint ha Magyarországot külföldön történő végleges letelepedés szándékával elhagyta. A pótlékot a jogosultság megszűnését követő hónap első napjával meg kell szüntetni.
Mikor éled fel a pótlékra való jogosultság?
Külföldről hazatelepült személy részére az egyéb feltételek fennállása esetén a pótlék a hazatelepülés hónapjának első napjától ismét jár.
A pótlékra jogosultság szempontjából mi minősül nyugellátásnak?
- öregségi nyugdíj,
- özvegyi nyugdíj (az ideiglenes özvegyi nyugdíj kivételével),
- árvaellátás megváltozott munkaképesség címén,
- szülői nyugdíj,
- hozzátartozói baleseti nyugellátás,
- öregségi járadék,
- munkaképtelenségi járadék,
- özvegyi járadék,
- növelt összegű öregségi járadék,
- növelt összegű munkaképtelenségi járadék,
- növelt összegű özvegyi járadék,
- utóbb igénylő házastárs öregségi járadéka,
- utóbb igénylő házastárs munkaképtelenségi járadéka,
- korhatár előtti ellátás,
- szolgálati járandóság,
- táncművészeti életjáradék,
- átmeneti bányászjáradék,
- Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátások.
A pótlékra jogosultság szempontjából mi minősül rendszeres szociális ellátásnak?
- központi szociális segély,
- vakok személyi járadéka,
- rokkantsági járadék,
- rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás,
- bányászok egészségkárosodási járadéka,
- politikai rehabilitációs ellátások,
- hadigondozotti pénzellátások,
- kitüntetésekhez, címekhez kötött pótlékok, kiegészítések,
- tudományos fokozatok után járó nyugdíj-kiegészítések,
- nemzeti gondozási díj.
A pótlék folyósítása
A pótlékot a nyugdíjfolyósító szerv az esedékesség hónapjában a nyugellátással, illetőleg a nyugdíjfolyósító szerv által folyósított rendszeres pénzbeli ellátással együtt – ennek hiányában önállóan – folyósítja.
A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ügyfélszolgálatán. Az ügyfélszolgálat elérhetőségére, nyitvatartására vonatkozó bővebb információ az Ügyfélszolgálat kereső „Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál intézhető ügyek” kiválasztását követően érhető el.
Nyugdíjfolyósító Igazgatóság
Budapest
1820
E-ügyintézésre a www.magyarorszag.hu portálon van lehetőség.