Támogatás igénylése, pótigény, lemondás
Az egyházi és nem állami fenntartású szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények és hálózatok állami támogatásáról szóló 489/2013. (XII. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Átr.) 3. § (1) bekezdésének megfelelően elérhetőek a nem állami szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi fenntartók 2025. évi támogatásának igényléséhez kapcsolódó – 2024. november 30-ig benyújtandó – igénylő adatlapok. Kérjük, hogy az adatlapok kitöltése előtt szíveskedjenek figyelmesen áttanulmányozni a Kitöltési útmutatót!
A támogatás igénylésének feltétele, hogy
- az engedélyes, illetve szolgáltatás a tárgyévben jogerősen be legyen jegyezve a szolgáltatói nyilvántartásba, és
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) 58/A. §-a, illetve a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 145. §-a alapján a fenntartó az adott szociális, gyermekjóléti szolgáltatóra, intézményre, hálózatra, ellátotti létszámra, férőhelyszámra, feladatmutatóra befogadást nyerjen, vagy a támogatásra befogadás nélkül is jogosult legyen, valamint
- megfeleljen
• az adott évi központi költségvetési törvényben, és
• az Átr.-ben, valamint
• az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 50. § (1) bekezdésében meghatározott egyéb feltételeknek.
Az igénylés határideje
- a tárgyévet megelőző év november 15-e előtt támogatásra jogosult fenntartók részére: tárgyévet megelőző év november 30. (Átr. 6. § (1) bekezdés);
- „új fenntartó” (a tárgyévet megelőző év november 15-e előtt támogatásra nem jogosult fenntartó) esetén a támogatásra való jogosulttá válást követő harminc napon belül (Átr. 6. § (2) bekezdés).
Támogatás iránti kérelem a tárgyév végéig az igénylési határidő elmulasztása esetén is benyújtható, de ebben az esetben az ügyintézési határidő a kérelem megérkezését követő hatvan nap (Átr. 6. § (3) bekezdés, a Szoctv. 58/A. § (4) bekezdés c) pont, a Gyvt. 145. § (5) bekezdés c) pont).
A támogatás iránti kérelemben megjelölt feladatmutató legfeljebb 10 százalékkal haladhatja meg az igénylést megelőző tizenkét hónapban ténylegesen nyújtott ellátás adataiból éves szintre számított feladatmutatót (Átr. 7. § (1) bekezdés).
E korlátozást nem kell alkalmazni
a) hajléktalan személyek ellátása esetén,
b) a szolgáltatói nyilvántartásba újonnan bejegyzett engedélyesre és az engedélyeshez újonnan bejegyzett szolgáltatásra abban a hónapban, amelytől kezdődően az engedélyes a szolgáltatást nyújthatja, valamint az azt követő tizenegy hónapban.
Az Átr. 11. §-a alapján a fenntartó a támogatási igény évközi változását pótigény vagy lemondás benyújtásával érvényesítheti. Pótigény vagy lemondás naptári negyedévenként egyszer nyújtható be. A fenntartó pótigényt és lemondást legfeljebb tárgyév november 10-éig nyújthat be.
Az Átr. 12. § (1) bekezdése alapján a pótigényben megjelölt feladatmutató akkor haladhatja meg a jogcímre az igényléskor megállapított támogatás, illetve - ha az alacsonyabb - a pótigény elbírálásakor hatályos támogatás alapjául szolgáló feladatmutató 110 százalékát, ha
a) a fenntartónak új engedélyest vagy új szolgáltatást jegyeztek be a szolgáltatói nyilvántartásba, vagy az engedélyes a fenntartó fenntartásába került,
b) az engedélyes támogatásra jogosító bejegyzett férőhelyszáma, az ellátható személyek támogatásra jogosító bejegyzett száma, a támogató szolgáltatás és a közösségi alapellátások támogatásra jogosító feladatmutatója, illetve a nem hálózat keretében működő helyettes szülőnél elhelyezhető gyermekek támogatásra jogosító bejegyzett száma emelkedett, vagy
c) a tárgyév eltelt időszakában ténylegesen nyújtott ellátás adataiból éves szintre számított feladatmutató legalább 10 százalékkal magasabb a megállapított támogatás alapjául szolgáló feladatmutatónál.
Az Átr. 12. § (2) bekezdése alapján a 10 %-os korlátozást nem kell alkalmazni hajléktalan személyek ellátása esetén, illetve a szolgáltatói nyilvántartásba újonnan bejegyzett engedélyesre és az engedélyeshez újonnan bejegyzett szolgáltatásra abban a hónapban, amelytől kezdődően az engedélyes a szolgáltatást nyújthatja, valamint az azt követő tizenegy hónapban.
Az Átr. 12. § (1) bekezdésében szereplő esetekben a fenntartó attól függetlenül is nyújthat be pótigényt, ha adott naptári negyedévben már nyújtott be pótigényt, vagy lemondást. Az Átr. 12. § (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti esetben a soron kívüli pótigény a bejegyzés, illetve adatmódosítás véglegessé válását követő tizenöt napon belül nyújtható be. A határidő elmulasztása esetén a pótigény az Átr. 11. § (3) bekezdésében foglaltak szerint (naptári negyedévenként egyszer) érvényesíthető.
Az Átr. 13. §-a alapján a fenntartó a tárgyév áprilisában, júliusában és októberében (a továbbiakban együtt: felülvizsgálati hónap) köteles megvizsgálni, hogy a felülvizsgálati hónapot megelőző tizenkét hónapban ténylegesen nyújtott ellátás adataiból éves szintre számított feladatmutató eléri-e a megállapított támogatás alapjául szolgáló feladatmutató 90 százalékát. A feladatmutatót fenntartói szinten, jogcímenként kell vizsgálni.
Amennyiben a feladatmutató nem éri el a jogcímre megállapított támogatás alapjául szolgáló feladatmutató 90 százalékát a fenntartó köteles a felülvizsgálati hónap tízedik napjáig a többlettámogatásról lemondani.
Nem kell lemondást benyújtani a
a) hajléktalan személyek ellátása esetén,
b) a szolgáltatói nyilvántartásba újonnan bejegyzett engedélyesre és az engedélyeshez újonnan bejegyzett szolgáltatásra abban a hónapban, amelytől kezdődően az engedélyes a szolgáltatást nyújthatja, valamint az azt követő tizenegy hónapban.
Előzőeken túl az Átr. 13. § (2) bekezdés a) és b) pontja alapján köteles a fenntartó a többlettámogatásról lemondani, ha
a) valamely engedélyesét vagy az engedélyese által nyújtott szolgáltatást törölték a szolgáltatói nyilvántartásból, vagy az engedélyest más fenntartó fenntartásába adta,
b) az engedélyes támogatásra jogosító bejegyzett férőhelyszáma, az ellátható személyek támogatásra jogosító bejegyzett száma, a támogató szolgáltatás és a közösségi alapellátások támogatásra jogosító feladatmutatója, illetve a nem hálózat keretében működő helyettes szülőnél elhelyezhető gyermekek támogatásra jogosító bejegyzett száma a megállapított támogatás alapjául szolgáló feladatmutató alá csökken.
Az Átr. 13. § (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti lemondást legkésőbb a szolgáltatói nyilvántartásból való törlés, illetve az adatmódosítás végrehajthatóvá válásától számított tíz napon belül kell benyújtani. Nem kell a lemondást benyújtani, ha a lemondási kötelezettséget megalapozó feltétel a tárgyév október 31-ét követően következik be.
Az Átr. 13. § (5) bekezdése alapján, ha az igazgatóság észleli, hogy a fenntartó lemondási kötelezettségének határidőben nem tett eleget, a lemondás benyújtásáig hivatalból felfüggeszti a támogatás folyósítását, és a fenntartót felszólítja a lemondási kötelezettség teljesítésére.
Ügyintézéshez szükséges dokumentumok
A fenntartó igénylését az e célra rendszeresített, a Magyar Államkincstár által elkészített, a szociálpolitikáért felelős miniszter által, a gyermekek napközbeni ellátása tekintetében a gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter egyetértésével jóváhagyott, és a Magyar Államkincstár honlapján közzétett adatlapon nyújthatja be (Átr. 3. § (1) bekezdés).
Az adatlapok megtalálhatóak a Letölthető dokumentumok között.
A tárgyévet megelőző évben támogatásban nem részesülő fenntartó esetén a támogatás megállapítása iránti eljárás során hitelt érdemlően igazolni kell az Átr. 8. § (1) bekezdésében felsoroltakat.
Az adatváltozást - a változást követő tizenöt napon belül - be kell jelenteni az igazgatóságnak. Ha a bejelentés az Átr. 8. § (1) bekezdés szerinti adatokat is érinti, azokat a bejelentés során hitelt érdemlően igazolni kell (Átr. 8. § (2) bekezdés).
Az igénylő adatlapok beküldésére vonatkozó információk:
• A támogatást igénylő adatlapokat csak elektronikus formában
• cégkapun,
• egyéni vállalkozó fenntartók kizárólag a Központi Ügyfélregisztrációs Nyilvántartás regisztrációjához kapcsolódó ügyfélkapun,
• nemzetiségi önkormányzatok hivatali kapun is,
• jogi képviselő útján eljáró fenntartók ügyvédi iroda esetében cégkapun, egyéni ügyvéd esetében cégkapun vagy ügyfélkapun
keresztül lehet beküldeni a https://szuf.magyarorszag.hu weboldalon elérhető Személyre Szabott Ügyintézési Felületen (a KÖZIGAZGATÁS, JOG / Kérelem benyújtása menüpontban) megtalálható „SZIG - Egyházi, nemzetiségi önkormányzati és nem állami szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi, szolgáltatást nyújtó fenntartók támogatási igénye és igény módosítása;” elnevezésű űrlap igénybevételével a Kincstár MAKPER hivatali kapujára.
Az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos további információ a KINCSTÁR oldalán található.