Gyakran ismételt kérdések - Alapfogalmak, alapvető ismeretek

A Magyar Államkincstár a Magyar Állam által kibocsátott, közvetlen, általános és feltétel nélküli, állami kezességvállalással garantált értékpapírokat forgalmaz. Lejáratkor a tőke teljes összegére, valamint az esedékes kamatokra az állam értékhatártól függetlenül garantálja a kifizetést, mely követelés az állammal szemben nem évül el.

A Magyar Államkincstárnál díjmentes a számlanyitás és a számlavezetés. A kincstári értékpapír nyilvántartási-számláról indított utalások mentesülnek a tranzakciós illeték megfizetése alól, ha a más bank által vezetett kedvezményezett számla tulajdonosa természetes személy, továbbá illetékmentes a kincstári értékpapír nyilvántartási-számlán végrehajtott értékpapír vásárlás is.

A Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapír nyilvántartási-számla az ügyfél javára vezetett főszámla, amely az értékpapírszámlát, értékpapír-letéti számlát és az ügyfélszámlát, mint alszámlákat foglalja magában.

Az ügyfélszámlán kizárólag a befektetési szolgáltatási tevékenységi körébe tartozó ügylethez kapcsolódó pénzforgalom bonyolítható le, fizetési számlaként nem használható, betéti célokat nem szolgálhat.

A Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapír nyilvántartási-számla egészére, összeghatár nélkül állami garancia vonatkozik. A bankszféra normál működésével szemben – ahol a betétként elhelyezett pénzeszközök felett hitelkihelyezést eszközölhetnek – a Magyar Államkincstár az ügyfelek szabad pénzeszközét nem használja fel, csak nyilvántartja.

A Befektető-védelmi Alap által nyújtott biztosítási szolgáltatások nem terjednek ki a Magyar Államkincstár állampapír-forgalmazó tevékenységére, tekintettel arra, hogy a Kincstár nem tagja a BEVA-nak. Az állampapírok névértékének és kamatainak visszafizetésére összeghatár nélkül, a Magyar Állam, mint kibocsátó részéről helytállási kötelezettség áll fenn a tőke- és az esedékes kamatokra vonatkozóan, mely követelés az állammal szemben nem évül el.

  • Fix Magyar Állampapír (Fix MÁP)
  • Prémium Magyar Állampapír (PMÁP)
  • Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)
  • Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz)
  • Euró Magyar Állampapír (EMÁP)
  • Diszkont Kincstárjegy (DKJ)
  • Magyar Államkötvény (MÁK)
  • Babakötvény (BABA)

Nyomdai úton előállított lakossági állampapírok:

  • Kincstári Takarékjegy (KTJ I és KTJ II)
  • Nyomdai Magyar Állampapír Plusz (nyomdai MÁP Plusz)

Az egyes állampapírokról további részleteket a forgalmazott állampapírok menüpontban talál.

A kamat(mérték) az állampapírok névértékére vetített, a kamatfizetési időpontokban kifizetésre kerülő összeg százalékos formában kifejezett értéke. A hozam a befektetés értékének változása egy adott időszak alatt. A hozam a kamatbevétel és az árfolyamnyereség/veszteség együttes %-os mutatója.

A Magyar Államkincstár állampapír-forgalmazási tevékenysége keretében az értéknapváltás hétfőtől csütörtökig 16:00 óra, pénteken 14:00 óra, munkaszüneti napok miatt áthelyezett munkanapokon az erre vonatkozó egyedi hirdetmény szerint van.

A Magyar Posta Zrt.-nél, mint a Kincstár állampapír-forgalmazás keretében igénybevett függő ügynökénél az értéknapváltás hétfőtől csütörtökig 15:00 óra, pénteken 13:00 óra, munkaszüneti napok miatt áthelyezett munkanapokon az erre vonatkozó egyedi hirdetmény szerint van.

Ha az ügyfél értéknapváltást követően kezdeményez tranzakciót, azt a Magyar Államkincstár automatikusan a következő értéknapra rögzíti/teljesíti, a következő értéknapon érvényes kondíciókat alkalmazva (például árfolyam). A Prémium Magyar Állampapír, az Euró Magyar Állampapír, a Bónusz Magyar Állampapír, a Fix Magyar Állampapír és a Magyar Állampapír Plusz vásárlására tárgynapon értéknapváltásig adott megbízás esetén az alkalmazott árfolyam a tárgynapot követő munkanapi, értéknapváltás után a tárgynapot követő 2. munkanapra érvényes. A teljesítés időpontját az adásvétel fedezetének rendelkezésre állása határozza meg, tehát, hogy mikor került a vásárlás ellenértékének összege jóváírásra a kincstári értékpapír nyilvántartási-számlán.

Az EHM az egységesített értékpapír hozam mutató, melynek köszönhetően a befektetési szolgáltatók termékei összehasonlíthatóvá válnak. Egységesíti a hiteljogviszonyt megtestesítő értékpapírok által elérhető hozamot.

Az ISMA-hozam a Nemzetközi Értékpapírpiaci Szövetség számítási módszertana alapján alkalmazott hozammutató. A módszer a kalkuláció során figyelembe veszi az esetleges szökőnapot, valamint a pénzpiacon szokásos számításoknak megfelelően egy évet 360 naposnak tekint.

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. honlapján ide kattintva, továbbá a Magyar Államkincstár elektronikus forgalmazási csatornáin (WebKincstár és MobilKincstár), illetve a TeleKincstár menürendszerén keresztül.

A BUBOR (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb) egy bankközi, referencia jellegű kínálati kamatláb. A BUBOR egyes állampapírok kamatlábának meghatározásában is figyelembevételre kerül.

A BUBOR aktuális értékéről itt tájékozódhat: Hivatalos Bubor Fixing.

A  Fix Magyar Állampapír, a Prémium Magyar Állampapír, a Magyar Állampapír Plusz, a Bónusz Magyar Állampapír és a Babakötvény alapcímlete 1 forint, így az egy névérték megszerzésére fordítható legkisebb összeg 1 forint.

Az Euró Magyar Állampapír alapcímlete 1 euró, így az egy névérték megszerzésére fordítható legkisebb összeg 1 euró.

A Diszkont Kincstárjegy és a Magyar Államkötvény  alapcímlete 10.000,- forint, így az egy névérték megszerzésére fordítható legkisebb összeg 10.000,- forint.

További információkat az egyes állampapírokról ide kattintva érhet el.

A T-napos elszámolás azt jelenti, hogy az állampapír vásárláshoz/eladáshoz kapcsolódó pénzügyi, illetve értékpapír elszámolás megtörténik a tranzakció értéknapján.

A T+1 napos elszámolás esetén a pénzügyi elszámolás a tranzakciót követő forgalmazási értéknapon kerül elszámolásra.

A T+2 napos elszámolás esetén a pénzügyi elszámolás a tranzakciót követő második forgalmazási értéknapon kerül elszámolásra.

A T+3 napos elszámolás esetén a pénzügyi elszámolás a tranzakciót követő harmadik forgalmazási értéknapon kerül elszámolásra.

A Magyar Államkincstár a Fix Magyar Állampapír, a Prémium Magyar Állampapír, az Euró Magyar Állampapír, a Bónusz Magyar Állampapír, a Magyar Állampapír Plusz és az Önkormányzati Magyar Államkötvény vonatkozásában a vételi megbízásokat az adott értéknap szerinti értéknapváltás időpontjáig a tárgynapot követő munkanapon (T+1) teljesíti, míg az értéknapváltás időpontját követően a tárgynapot követő 2. munkanapon (T+2) érvényes árfolyamon teljesíti. A teljesítés időpontját az adásvétel fedezetének rendelkezésre állása határozza meg, tehát hogy mikor került a vásárlás ellenértékének összege jóváírásra a kincstári értékpapír nyilvántartási-számlán.

A forintban denominált állampapírok visszaváltása esetében az ellenérték elszámolása T-napon T-napi árfolyammal, míg az Euró Magyar Állampapír esetében T-napon T+1 napi árfolyamon kerül teljesítésre.

Az Önkormányzati Magyar Államkötvény visszaváltása esetében az ellenérték elszámolása a T+3. napon T+3 nap. napon érvényes árfolyammal történik.

Az értékesítésre felajánlott értékpapír feltételeit és adatait, valamint a forgalomba hozatalra vonatkozó adatokat tartalmazó dokumentum. Az állampapírok esetén a Nyilvános Ajánlattételt az Államadósság Kezelő Központ Zrt. készíti el és hozza nyilvánosságra. A Kincstár által jelenleg forgalmazott állampapírok Nyilvános Ajánlattételeit ide kattintva érheti el.

A felhalmozott kamat nem más, mint az adott állampapír kibocsátásának napja, vagy az utolsó kamatfizetés napja óta felgyülemlett, de esedékessé még nem vált kamat. A kötvények kibocsátásuk napjától kezdve kamatoznak, azaz felhalmozott kamat képződik. 

A felhalmozott kamat nem vész el, a kamatfizetés napján a fizetendő kamat összege tartalmazza.

Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételeit tartalmazó dokumentum. Az állampapírok esetén az Ismertetőt az Államadósság Kezelő Központ Zrt. készíti el és hozza nyilvánosságra. A Kincstár által jelenleg forgalmazott állampapírok Ismertetőit ide kattintva érheti el.

Túljegyzés, illetve aukciós túlkereslet esetén a jegyzés, illetve az aukció lezárását követő eljárás, mely során az Államadósság Kezelő Központ Zrt. az előre meghirdetett elvek alapján dönt az egyes jegyzések, valamint aukciós ajánlatok elfogadásának mértékéről.

Allokáció esetén az Államadósság Kezelő Központ Zrt. dönt arról, hogy a Nyilvános ajánlattételben meghirdetett mennyiség erejéig fogadja el a jegyzési/vételi nyilatkozatokat, és az egyes Forgalmazók között, az arányos elosztás elve alapján allokációt hajt végre. A Kincstár a részére meghatározott mennyiséget „osztja" tovább, szintén az arányos elosztás elve alapján az ügyfelei között.

Ez attól függ, hogy az ügyfélnek milyen szolgáltatónál van a telefonszáma.

 

T-Mobil:              +36/30-555-5480

Yettel:                 +36/20-900-0051

Vodafone:           +36/70-700-9260

Külföldi szám:     +36/30-555-5481

Tudnivalók, ügyintézés

A Magyar Államkincstár az állam által kibocsátott, állami kezességvállalással garantált értékpapírokat forgalmaz. Az állampapír a legbiztonságosabb befektetési lehetőség ma Magyarországon, mert a befektetések mögött a hazai pénzügyi piacok legnagyobb és legstabilabb szereplője, a Magyar Állam áll. 

Lejáratkor a tőke teljes összegére, valamint az esedékes kamatokra az állam értékhatártól függetlenül garantálja a kifizetést, mely követelés az állammal szemben nem évül el.

Az állampapírokba történő befektetés előnyei

  • Biztonság: az állampapír az egyik legbiztonságosabb befektetési forma, mivel visszafizetése államilag garantált (állami garancia a névértékre és a kamatra, a követelés nem évül el).
  • Magas, előre kiszámítható hozam: sokszor az egyéb befektetéseket meghaladó hozamot biztosít; amely előre pontosan kiszámítható, amennyiben a befektető az értékpapírokat a futamidő végéig megtartja.
  • Likviditás: az állampapírok másodlagos piaci forgalomban, piaci áron, lejárat előtt értékesíthetők.
  • Rugalmasság: változatos, többféle futamidő és címletezés.

A Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzata a Magyar Államkincstár által végzett befektetési szolgáltatási tevékenységek és kiegészítő szolgáltatások végzésének általános feltételeit tartalmazza.

A Magyar Államkincstár és Ügyfele között állampapír-forgalmazás keretében létrejött szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzatban foglaltak az irányadóak.

A Magyar Államkincstár hatályos Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzatát a Letölthető dokumentumok közt érheti el.

A Magyar Államkincstár befektetési szolgáltatási tevékenységével kapcsolatosan kelt kiegészítő Adatkezelési Tájékoztatójának célja (a továbbiakban: „Tájékoztató”) a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: „Adatkezelő”) Általános adatkezelési tájékoztatójának kiegészítése, az Adatkezelő által végzett befektetési szolgáltatási és kiegészítő szolgáltatási tevékenysége során végzett adatkezelés feltételeinek pontosítása. 

Az Adatkezelő Kiegészítő adatkezelési tájékoztatóját a Letölthető dokumentumok közt érheti el.

Az Adatkezelő Általános adatkezelési tájékoztatóját ide kattintva érheti el.