Gyakran ismételt kérdések - Készpénzfelvétel

A készpénz felvételt nem terheli egyedi kincstári díj vagy költség, kizárólag a tranzakciós illetéket szükséges megfizetnie. A tranzakció illeték mértékéről Hirdetményünkben, ide kattintva tájékozódhat.

A Magyar Államkincstár Állampénztári Irodáiban készpénzes műveletekre kizárólag a pénztári órákban van lehetőség.

A Magyar Államkincstár állampapír-forgalmazó ügyfélszolgálatai az alábbi nyitvatartási időben állnak az ügyfelek rendelkezésére készpénzes műveletekkel kapcsolatban:

Pénztári nyitvatartás:

  • hétfő-kedd-csütörtök: 8:00 - 15:30
  • szerda: 9:00 - 17:30
  • péntek: 8:00 - 13:30

A Magyar Államkincstár Állampénztári Irodáiban előzetes bejelentés nélkül 3 millió forintot el nem elérő összeget lehet felvenni.

Amennyiben a felvenni kívánt összeg a 3 millió forintot eléri, vagy azt meghaladja, a készpénzfelvételére vonatkozó szándékát – függetlenül annak jogcímétől – a tervezett időpont előtt minimum két munkanappal szükséges bejelenteni.

Bejelentési kötelezettségének elmulasztása esetén a Magyar Államkincstár a kifizetés teljesítését megtagadhatja, azonban az ügyfélnek ebben az esetben is lehetősége van ezen összeget átutalni egy általa meghatározott bankszámlára.

A készpénzfelvételre vonatkozó bejelentés megtehető személyesen, a Magyar Államkincstár bármely állampapír-forgalmazó ügyfélszolgálatán, WebKincstár és MobilKincstár felületen, illetve telefonon a Központi Ügyfélszolgálati Irodán keresztül munkanapokon ügyfélszolgálati időben a 1811 telefonszámon.

A készpénzfelvételi bejelentésben az alábbi adatokat kell feltüntetnie:

  • a számlatulajdonos neve
  • az értékpapír nyilvántartási-számla száma,
  • a készpénz felvétel napja
  • a készpénzfelvétel összege
  • a készpénzfelvétel helyszíneként a Magyar Államkincstár valamely Állampénztári Irodája.

A Magyar Államkincstár állampapír értékesítési pontjain készpénz be- és kifizetés nem kezdeményezhető, kizárólag az Állampénztári Irodákban.

Euró összeg készpénzben történő kifizetését a Kincstár nem teljesíti, függetlenül annak jogcímétől.

A Prémium Euró Magyar Állampapír és az Euró Magyar Állampapírhoz kapcsolódó kamat, illetve tőke kifizetését a Magyar Államkincstár kizárólag az ügyfél által megadott IBAN formátumú bankszámlára történő banki átutalással teljesíti. 

A Magyar Államkincstár állampapír értékesítési pontjain készpénz be- és kifizetés nem kezdeményezhető, kizárólag az Állampénztári Irodákban.

Az állampapír értékesítési pontokon használható pénzkiegyenlítési módok a következők:

  • banki utalás;
  • forint és euró alapú POS terminálon keresztül történő bankkártyás fizetés;
  • ügyfélszámla terhére történő pénzkiegyenlítés.

A Fundamenta üzletkötőinél nincs lehetőség pénzügyi műveletek készpénzzel történő kiegyenlítésére, sem befizetésre, sem kifizetésre.

A Magyar Posta Zrt. állampapír-forgalmazásban részt vevő postahelyein lehetőség van a pénzügyi műveletek készpénzzel történő kiegyenlítésére, készpénz befizetésre, illetve a visszaváltott állampapírok ellenértékét készpénzben felvenni. Az állampapírok forgalmazásában részt vevő postahelyek listáját részletesen megtalálja ide kattintva a Magyar Posta Zrt. honlapján.

Tudnivalók, ügyintézés

A Magyar Államkincstár az állam által kibocsátott, állami kezességvállalással garantált értékpapírokat forgalmaz. Az állampapír a legbiztonságosabb befektetési lehetőség ma Magyarországon, mert a befektetések mögött a hazai pénzügyi piacok legnagyobb és legstabilabb szereplője, a Magyar Állam áll. 

Lejáratkor a tőke teljes összegére, valamint az esedékes kamatokra az állam értékhatártól függetlenül garantálja a kifizetést, mely követelés az állammal szemben nem évül el.

Az állampapírokba történő befektetés előnyei

  • Biztonság: az állampapír az egyik legbiztonságosabb befektetési forma, mivel visszafizetése államilag garantált (állami garancia a névértékre és a kamatra, a követelés nem évül el).
  • Magas, előre kiszámítható hozam: sokszor az egyéb befektetéseket meghaladó hozamot biztosít; amely előre pontosan kiszámítható, amennyiben a befektető az értékpapírokat a futamidő végéig megtartja.
  • Likviditás: az állampapírok másodlagos piaci forgalomban, piaci áron, lejárat előtt értékesíthetők.
  • Rugalmasság: változatos, többféle futamidő és címletezés.

A Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzata a Magyar Államkincstár által végzett befektetési szolgáltatási tevékenységek és kiegészítő szolgáltatások végzésének általános feltételeit tartalmazza.

A Magyar Államkincstár és Ügyfele között állampapír-forgalmazás keretében létrejött szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzatban foglaltak az irányadóak.

A Magyar Államkincstár hatályos Befektetési Szolgáltatási Üzletszabályzatát a Letölthető dokumentumok közt érheti el.

A Magyar Államkincstár befektetési szolgáltatási tevékenységével kapcsolatosan kelt kiegészítő Adatkezelési Tájékoztatójának célja (a továbbiakban: „Tájékoztató”) a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: „Adatkezelő”) Általános adatkezelési tájékoztatójának kiegészítése, az Adatkezelő által végzett befektetési szolgáltatási és kiegészítő szolgáltatási tevékenysége során végzett adatkezelés feltételeinek pontosítása. 

Az Adatkezelő Kiegészítő adatkezelési tájékoztatóját a Letölthető dokumentumok közt érheti el.

Az Adatkezelő Általános adatkezelési tájékoztatóját ide kattintva érheti el.