Mikor beszélhetünk egyezményes nyugdíj ügyről?

 Magyarország több országgal is kötött szociális biztonsági egyezményt, amelyben az államok vállalják, hogy együttműködnek, és kölcsönösen figyelembe veszik a másik fél területén szerzett szolgálati időt. Nyugdíjbiztosítási szempontból az ilyen egyezmények célja az, hogy a nyugellátásra való jogosultság elbírálása során ne érje hátrány azokat a személyeket, akik Magyarország mellett az ellátásra való jogosultsághoz szükséges szolgálati idő egy részét külföldön szerezték meg.

Az egyezményes nyugdíjügyben tehát a magyar és az egyezményes országban megszerzett külföldi biztosítási időnek is szerepe van.

Mely országokkal van szociális biztonsági egyezménye Magyarországnak?

 Magyarország a következő országokkal rendelkezik kétoldalú egyezménnyel: Albánia, Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Indiai Köztársaság, Japán, Kanada, Koreai Köztársaság, Koszovó, Montenegró Köztársaság, Moldovai Köztársaság, Mongólia, Oroszországi Föderáció, Szerb Köztársaság, Török Köztársaság, a volt szovjet tagköztársaságok utódállamai, kivéve Észtország, Lettország, Litvánia, Moldova és az Oroszországi Föderáció.

Milyen elvek alapján különböztetjük meg az egyezmények típusait?

Magyarország az időarányos teherviselés elvén alapuló és területi elven alapuló kétoldalú egyezményeket kötött más országokkal.

  1. Időarányos teherviselésen alapuló egyezmények

Az időarányos teherviselés esetén az ellátásra való jogosultság szempontjából az országok figyelembe veszik a másik országban szerzett szolgálati időt is, de nyugdíjat csak a saját biztosítási rendszerükben elismert jogszerzéssel arányosan fizetnek.

Ennek megfelelően tehát Magyarország és a másik egyezményes ország is megállapítja a nyugdíjat a saját jogszabályaiban foglalt jogosultsági feltételek teljesülése esetén. A nyugdíj összege a nemzeti jogszabályok alapján kerül kiszámításra, és a nyugdíj folyósítása is a nyugdíjat megállapító ország szabályai alapján történik.

Minden kétoldalú szociális biztonsági egyezmény az időarányos teherviselés elvét követi, valamint ilyen a Koszovó vonatkozásában alkalmazandó magyar-jugoszláv szociálpolitikai egyezmény is.

Az időarányos teherviselés elvén alapuló egyezmények közös jellemzői:

  • Mindkét ország a saját jogszabályaiban előírt jogosultsági feltételek alapján állapítja meg a nyugdíjat.
  • Ha a magyar szolgálati idő alapján az ellátásra való jogosultság fennáll, akkor önálló magyar ellátás megállapítása történik, a másik országban megszerzett biztosítási idő figyelembevételre Magyarországon nincs szükség.
  • A másik egyezményes országban megszerzett biztosítási idő, csak abban az esetben kerül figyelembe vételre, ha a magyar szolgálati idő nem elegendő az ellátásra való jogosultság megállapításához. Ilyenkor a magyar időt a másik országban megszerzett szolgálati idővel összeszámítják, és a magyar nyugdíj összege a magyar és az összes szolgálati idő arányában kerül meghatározásra. Ez az ún. arányos magyar ellátás.,
  • A magyar nyugdíj összege csak a Magyarországon elért keresetek, jövedelmek alapján kerül megállapításra, abban az esetben is, ha a jogosultság a másik egyezményes országban megszerzett biztosítási idő összeszámításával áll fenn. Tehát a másik egyezményes országban megszerzett kereset, jövedelem a magyar nyugdíjszámítás során egyáltalán nem kerül figyelembevételre.
  1. Területi elvű kölcsönös teherviselés

A fentiektől eltérően, a területi elven alapuló egyezmények esetén az egyezményben részes országok közül csak az az ország állapít meg ellátást a saját jogszabályaiban előírt jogosultsági feltételek szerint, amelyiknek a területén az ellátást igénylő személy él. Ha az ellátott a másik ország területére költözik, akkor a másik ország veszi át az ellátás folyósítását. Ilyen egyezmény a magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény, amely Ukrajna esetében kerül alkalmazásra.

Lényeges szempont, hogy a területi elven alapuló egyezmény alapján megállapított nyugdíj csak addig folyósítható, amíg az ellátott a nyugdíjat megállapító országban él.

A magyar ellátások megállapítása során minden olyan szolgálati idő figyelembevételre kerül, amelyet olyan országban szereztek, amely esetében az egyezményt alkalmazni kell.

A magyar nyugdíj összegének alapja:

  • a magyar jövedelem és kereset, ha a kérelmező magyar szolgálati idő alapján ezzel rendelkezik, vagy
  • a jogszabályban előírt szakmai átlagkereset, abban az esetben, ha a kérelmező magyar szolgálati idő alapján magyar keresetet, jövedelmet nem szerzett.

Melyik magyar nyugdíjbiztosítási szerv bírálja el az egyezményes nyugdíj igényeket?

Az egyezményes nyugdíjügyeket országos illetékességgel Budapest Főváros Kormányhivatala bírálja el. Cím: 1081 Budapest Fiumei út 19/a., levelezési cím: 1916 Budapest. A nyugdíj iránti igényeket azonban bármelyik nyugdíjbiztosítási igazgatási szervként eljáró kormányhivatalnál be lehet nyújtani.

Budapest Főváros Kormányhivatala kapcsolatot tart minden érintett külföldi nyugdíjszervvel:

  • továbbítja a külföldi ellátások iránti igényeket, az ügyfelek által benyújtott, a külföldi nyugdíj megállapításához szükséges iratokat,
  • igazolja a külföldi nyugdíjbiztosítási szervek részére a magyar szolgálati időt és egyéb adatokat.

Az egyes egyezmények alapján igényelhető ellátásokról, az igénybejelentés módjáról, az egyezményes biztosítási idő figyelembevételéről bővebb tájékoztató az adott egyezményre vonatkozó ismertetőben található.